Bilgisayarların 100 yıllık bir geçmişi bile olmasa da, insan hayatına birdenbire giren ve tüm dünyaya yayılan ilk teknoloji olduklarını söyleyebiliriz. Birincisi, hükümetler ve askeri kurumlar tarafından kullanılan bilgisayarlar artık akıllı telefon boyutuna ulaşmış ve ceplerimizi işgal etmiştir. Bu nedenle, günlük hayatımızın bir parçasıdırlar. Günlük birçok işlemimizde bize yardımcı olan bu cihazlar, kendi programları üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Programlar yani yazılımlar birçok farklı alanda problem çözmenin yanı sıra birçok işi hızlandıran bir yapıdadır. Pek çok farklı amaç için geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Bugün PC’ler, şirketler, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler vb. Akla gelebilecek her elektronik cihazda yazılım var. Elbette üzerine yazılım da kurulabilir. Fikirussu, yazılım geliştirme ajansı olarak hareket etmekte ve Yazılım Firması Ankara‘da olduğu gibi yazılım geliştirme çalışmalarında müşterilerine yardımcı olmaktadır.

Yazılım Nedir?

Yazılım, işletim sistemi olan herhangi bir cihazda çalışan ve çeşitli görevlerde insanlara yardımcı olan bir programdır. Kabaca bu şekilde açıklanabilir. Elektronik devreli cihazlara kurulabilen ve cihazların donanımını kontrol edebilen programlar olarak yazılımlar, kullanıcı problemlerinin çözülmesi ve çeşitli konulardaki çalışmaların hızlandırılması gibi görevler üstlenmektedir. Yazılım birçok platform için geliştirilebilir. Bu nedenle birçok programlama dili vardır. Her platform belirli bir yazılım dili ile çalıştığı için bu platform için geliştirilecek yazılımın da bu platformun desteklediği yazılım dili ile geliştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sorunlar ortaya çıkacaktır, örn. B. programın çalışmadığını.

Ne tür yazılımlar var?

Yukarıda bahsedildiği gibi, işletim sistemine ve platforma bağlı olarak farklı dillerde yazılımlar geliştirilebilir. Yani birçok cihazda çalışan birçok yazılım var. Bu yazılım farklı kategorilerde derecelendirilebilir.

Bilgisayar Yazılımları: Bilgisayar yazılımları Windows, Mac, Linux gibi işletim sistemleri için geliştirilmiş yazılımlardır. Grafik programları, kelime işlemciler, muhasebe programları, otomasyonlar vb. Bilgisayar yazılımı olabilir. Büyük makineler için bilgisayar yazılımı bile geliştirilebilir.

Mobil Yazılım: Akıllı telefonlar ve akıllı cihazlar için tasarlanmış küçük programlardır. Başlangıçta küçük işler için tasarlanmış olsa da, günümüzde en az bilgisayar yazılımları kadar gelişmiş mobil yazılımlar da bulunmaktadır. Oyunlar, mesajlaşma programları, öğreticiler vb. mobil yazılım kategorisindeki bazı yazılım türleridir.

Web Yazılımı: İnternette çalışmak üzere tasarlanmış yazılımlardır. Bir web sitesinin altyapısı, otomasyon programı, yönetim sistemleri vb. olabilir. Ancak tarayıcıda web yazılımının bulunduğu sunucunun adresini kim girerse girsin bu programlara erişebilir. Böylece sunucu üzerinde çalışırlar.

Mobil yazılım nedir?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz mobil yazılım hakkında detaylı bilgi verecek olursak bugün tüm dünyada mobil cihaz altyapısını sağlayan iki büyük yazılım var: Android ve iOS. Mobil yazılımlar bu iki platform için geliştirilmiştir. Android yazılımı Google Play Market’e yüklendi. Bu yazılım, Android’in temel yazılım dili olan Java veya Kotlin kullanılarak geliştirilmelidir. Çünkü bu iki yazılım dili ile geliştirilen mobil yazılımlar daha verimli çalışmaktadır. iOS yazılımı App Store’a yüklenir. iOS, yazılım dili olarak Swift kullandığından, bu yazılım Swift yazılım dili kullanılarak geliştirilmelidir. Ayrıca bu iki platform için hibrit yazılım dilleri ile yazılımlar geliştirilebilir. Genelde web üzerinde çalışan bu mobil yazılım, tek bir altyapı ile hem Android hem de iOS üzerinde çalışabilmektedir.

Mobil yazılım birçok kategoride geliştirilebilir, örn. B. Oyunlar, kamera programları, sosyal medya programları, eğitim programları.

Yazılım şirketi nedir?

Yazılım şirketleri, odaklandıkları alanlara göre yazılım geliştiren ajanslardır. Dış dünyaya yazılım geliştirme hizmeti sundukları için kendi yazılımlarını da geliştirip hizmet olarak satıyorlar. Bu nedenle yazılım şirketleri birçok amaç için kurulabilir. Müşteri odaklı geliştirmeler yapan yazılım firmaları belirli sorulara odaklanır. Çeşitli amaçlar için yazılım geliştirebilirsiniz, örn. B. Mobil Yazılım Geliştirme, Web Yazılım Geliştirme, Otomasyon Yazılım Geliştirme. Yazılım geliştiriciler, tasarımcılar, testçiler gibi birçok amaç için çalışan öğeleriniz var. Düşünecek olursak bir yazılım firmasının talep edilen yazılımın tüm aşamalarını kendisinin gerçekleştirmesi beklenmelidir. Dolayısıyla yazılım talep eden kişi veya firmaların yazılım firmaları ile çalışması çok daha mantıklı bir adım olacaktır.

Ankara yazılım şirketi

Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara’da da müşterilerine yazılım geliştirme hizmetleri sunan yazılım firmaları bulunmaktadır. Ankara’da bir yazılım firması olarak mobil yazılım ve web yazılım hizmetleri veren Fikirüssü, 2000’li yılların başından itibaren birçok proje geliştirmiştir. İnternet sektöründe köklü bir geçmişe ve deneyime sahip olan Fikirüssü, yazılım konularında da çalışmaktadır. Fikirüssü, müşterilerine mobil yazılım ve web yazılım geliştirme konusunda destek olmakta, uzman kadrosu ve tecrübesi ile hizmet vermektedir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here