Bot yazılımı nedir? Bot, BT dünyasında “robot” için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Birçok bilgisayar işlemini yarı otomatik olarak gerçekleştirebilen robotlar, bilgisayar biliminin her alanında kullanılmaktadır. En çok bilinen alan ise arama motorları tarafından kullandıkları indeksleme teknolojisidir. Ayrıca, bot yazılımının çeşitli uygulama biçimleri vardır, ör. B. Başka bir web sitesinden veri çıkarmak, diğer yazılımlara müdahale etmek.

Akıllı ajan teknolojilerinin internetle birlikte hızla yayılması, internet üzerinde çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış internet robotları veya kısaca botlar olarak adlandırılan bir grup etmen yazılımını ortaya çıkarmıştır. Bu grupta, esas olarak web tabanlı arama motorlarının çekirdeğini oluşturan örümcek yazılımları ve özel tarayıcı yazılımları gibi farklı türler bulunmaktadır. Belirli bir soy olmasa da Çekçe iş anlamına gelen robota kelimesinden türetilen robot kelimesinin kısaltması olan bot kavramı, internette çalışan akıllı casus yazılımlara verilen isim haline gelmiştir. Belki de bu adlandırma, gerçek dünyada robotik davranışlar olarak adlandırılabilecek davranışların sanal dünyada eşdeğer olduğu beklentisinden etkilenmiştir.

Günümüzde birçok farklı bot türünden bahsedilmektedir. Ticari, veri madenciliği, e-posta, oyun, kamu, haber grubu, sohbet, alışveriş, hisse senedi, yazılım vb. Hedef bilgi türüne göre adlandırılan birçok bot türü vardır. Bu türlerin neredeyse tamamı, tipik olarak özerk bilgi aracıları/arayüzleri olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş ve özellikle İnternet üzerinde çalışması amaçlanan yazılım türleridir. Bot yazılımının bir standardı yoktur, her botun yazılacağı şekilde tasarlanır ve istenilen görevi yerine getiren yazılımlar ortaya çıkar.  bot geliştirme

Örneğin bir web sitesinden içerik çekip, o içeriğin kendi sisteminde saklanması ve görüntülenmesi söz konusu olduğunda, buna göre bir bot yazılıyor veya sosyal medya sitelerini manipüle etmek gerektiğinde bu sefer uygun yazılımlar geliştiriliyor. Gerçeği söylemek gerekirse, bot yazılımı genellikle (%80) etik olmayan işler yapmak için tasarlanmış bir yazılımdır. 🙂

Çeşitli sistemler için bot yazılımları geliştirmiş biri olarak şunu söylemek isterim ki eğer bot yazılımına ihtiyacınız varsa ve işinizi kolaylaştırdığını düşünüyorsanız etik mi değil mi diye düşünmeyin, işinize geldiği gibi değerlendirin.

kodakademisi.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here